Главная > Эстония

ЧТО ЧТО

Noor jää /Endla teater

Armastuslugu „Noor jää“ On päikesepaisteline varakevadine ilm. Võõrasisa ja võõrastütar põletavad jõeluhal kulu, et kevadised meetaimed kiiremini tärkaks. Nad on teineteisest küllalt kaugel; mõlematel on käes põlevad tunglad, millega läidavad luhamaal püssirohukuiva mullust heina. Kõrge mühisev leegisein tõuseb nende vahele. Ja korraga ajab äkiline tuulepuhang tule otse KILDU poole. Tüdruku riided süttivad, ta põleb kui elus tungal ning jookseb kiljudes JÜRGENI poole. Viimane tormab võõrastütrele vastu, paiskab tüdruku pikali, kustutab tema leekides keha... ühel hetkel täituvad KILDU silmad pisaratega, ta embab võõrasisa ning surub oma huuled mehe suule...

„Mis siis toimub, kui mesitarru satub teine mesilasema?“
„Toimub võitlus.“
„Võitlus elu ja surma peale.“

„Noor jää“ on psühholoogiline sisevaatlus ühe väikese kogukonna elust ja tegemistest. Loo sündmustik kulgeb maalilises maamõisas, mesitarude vahel. Valdholmid on mesinikud. Amet on liikunud põlvest põlve, aegade hämarusest, kuni hetkeni, mil kaua kestnud harmooniasse tekivad mõrad. Mehe ja tema võõrastütre vastastikune kiindumus areneb millekski enamaks: kireks, armastuseks, lammutades hingetu loodusjõuna enese ümber kõik, mis näis vankumatu ja igavene.

Autori sõnade järgi on armastusest olulisem veelgi inimmoraal, ilma milleta ei saa armastus mitte kuidagi kuuluda inimtunnete valda, vaid on animaalne. Ilma moraalita olemine on ego-eksistents – mitteelu. Lähtudes vaid tundeloogikast, kaotavad mõisted moraal, eetika ja usaldus oma tähenduse: südameteleastuja leiab oma õnne tipult tühja koha.

Kirjanik Nikolai Baturini teosed tõusevad meie kirjandusloos esile ülimalt omanäolise keelekasutuse ja avara maailmatunnetuse tõttu. Mulgi murre, kujundite paljusus, huvitava kõlaga leidsõnad ja mütoloogiline taustsüsteem loovad tekstirägastiku, milles ekslemine võib viia iga lugeja erinevasse kohta. Lavastaja: Kaili Viidas Autor: Nikolai Baturin Kunstnik: Ervin Õunapuu Kostüümikunstnikud: Ervin Õunapuu, Kaili Viidas Dramatiseerija: Ott Kilusk Valguskunstnik: Margus Vaigur Muusikaline kujundaja: Mick Pedaja Videokunstnik: Alyona Movko-Mägi Osades: Karmel Naudre , Veikko Täär , Carita Vaikjärv , Tõru Kannimäe või Vesse Leok , Andrus Vaarik , Ruuben Joosua Palu , Jane Napp , Ireen Kennik , Karl-Andreas Kalmet , Kati Ong , Meelis Rämmeld , Carmen Mikiver   Esietendus 5. märtsil 2022 Endla Teatri Suures saalis.

ГДЕ ГДЕ

Pärnu, Keskväljak 1, Pärnu

КОГДА КОГДА

Каждый желающий может воспользоваться опцией "Внести событие"
Источник: Piletilevi
Поддержка: iXYt

Оставить комментарий